Bir çok arkadaşımızın bizlere farklı sorularla geliyor ve bu farklı sorulara elimden geldiğince burda cevaplamak istedim. Umarım sizlere bu konuda yardımcı olabilmişimdir.

 

SEO'yu Nasıl Öğrendin?

Seo aslında bizlere çok kolay geliyor çünkü yaklaşık olarak 16 yıllık profosyonel bir bilgisayar geçmişim bulunmakta. Neredeyse Google ilk çıktığından bu yana sürekli kullandığım için artık bir nevi kardeşim gibi oldu. Google'nin bizlerden ne istediğini tahmin edebilir hale geldik. Seo işlemlerini yapar iken ikili empati emin olun çok önemlidir. Bizlerde bu işlemleri sürekli yaparak kendi yağımızda kavrulduk.

SEO'yu Öğrenmenin En İyi Yolu Nedir?

Seo kendince tamamen farklı bir dünya. Üst açıklama da dediğim gibi Seo işlemlerini yapar iken ikili empati kurmanız gerekli. 

  1. Google'nin Bizden İstedikleri 
  2. İşletmenin Bizden İstedikleri 
  3. Müştenin Bizden İstedikleri

Seo sistemini oluşturuken bu üç kavrama çok dikkat etmeliyiz. Biliyorsunuz ki Seo istenilen doğru talebi ortaya çıkarmaktır. Müşteri bizden ne istiyorsa ona özgün bir şekilde vermeliyiz ki bizlerde başarılı olalım. 

Ayrıca Dökümanlar ve Videolar yayınlanıyor ama emin olun hemen hemen hepsini merakten bende izledim ve hiçbirinde doğru bir şekilde anlatım göremedim. 
Seo öğrenmek istiyorsanız önce Google'yi iyi tanımanız gerekli.

SEO Paketlerinin Doğruluk Payı Nedir Almalımıyım?

Evet! En güzel sorulardan biri bence. Seo paketleri hem içerik bakımından hemde fiyatları bakımından piyasada şu sıralar acayip bir şekilde farklılık göstermekte. Ama bana ulaşan ve Seo yardımı isteyen firmaların çoğu bir kaç Seo Danışmanıyım yada Seo Uzmanıyım diye tanıştıkları kişilerden sıkıntı yaşayan kitle olarak gördüm. Yani seo deneyimi yaşayan ama olumlu sonuç alamayan kitleler hatta Google de ban yiyenleri bile gördüm. O yüzden sağlıklı bir Seo firmasından yardım almanızı herzaman tavsiye ederim.

Türkiye'de SEO Uzmanları Hakkınızdaki Düşünceler Nedir?

Türkiye'de SEO konusunda tam manasıyla bilgiye sahip olan kişi sayısı emin olun çok azdır. Parmakla sayılabilecek kadar az desek doğrudur. Diyeceksiniz hemen hemen bir çok web tasarımı yapan arkadaşın sitesine girdiğinizde Seo Hizmeti yada Seo Paketleri diye bir işlemle  karşılaşıyorsunuz. Site analizi yapılmadan müşteriye Seo Fiyatı vermek bence yanlıştır. Müşterinin hangi alanda yardım istediğni hangi kanallarda rol oynadığını ve oynayacağını bilmemiz gereklidir.

Bir SEO Danışmanını Firmamda Bulundurmalımıyım Yada Freelancer Çalışmalımıyım?
 
Biliyorsunuz ki artık teknoloji çağındayız. Daha önceki yıllarda marketlere gidip aldığımız gazeteleri imal eden firmalar bile yavaş yavaş kağıt gazete imalatını masraf gördükleri için piyasadan kaldırma düşüncesindeler. Bundan sonraki yıllarda teknolojik devir başladı ve tamamen bilgisayar sistemlerine bağlı kaldı. Firmalar arasında e-ticaret savaşları hemen hemen gözle görülür hale geldi. Tabiki de Firmanız da sizi bu teknolojik savaş da yönlendirecek iyi bir SEO uzmanına ihtiyacınız olucak. Onu ordunuzda bir komutan gibi görün. Bu teknolojik savaşta stratejileriyle size yol göstericek.